«Газові» гроші допомогли б Прилукам

Днями сторінки центральних інтернет-видань зарясніли новиною: готується підвищення тарифів на газ. Не виключена ймовірність, що новий тариф може бути єдиним і для промисловості, і для населення.

 

Наразі ціна на газ для населення становить 4942 грн за тисячу кубометрів, а з урахуванням податку на додану вартість і зборів, що включають транспортування, - 6958 грн за тисячу кубометрів. І вже зараз до моєї громадської приймальні масово звертаються громадяни з проханням не допустити збільшення тарифу – суми, які нараховує за спожитий газ ПАТ «Чернігівгаз» - непідйомні для пересічних жителів Прилук. Ні для кого не секрет, що саме аж надто висока вартість газу сьогодні є ключовим показником в рішенні людей перейти на автономне опалення. Вже зараз в моїй громадській приймальні лежить більше сотні заяв жителів Прилук, котрі ладні хоч і завтра відключитися від централізованого опалення та встановити в своїх помешканнях автономні котли. Мотивація єдина – зекономити, бо нинішній тариф на газ сплачувати не по силам. Як вихід, держава пропонує взяти субсидію. Однак, є немало випадків, коли з якоїсь причини субсидія не надається. Мені, як депутату міської ради, доводиться зіштовхуватися з такими проблемами громадян. Кожен з цих випадків індивідуальний, але спільні вони в одному – люди не спроможні оплатити тариф за споживання газу.

Нещодавно до цієї проблеми додалася ще одна: згідно до Постанови №2494 від 30. 09. 2015 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, власники комерційних вузлів обліку природного газу зобов’язані облаштувати засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку. Прилучани знають, що в зв’язку з вимогами даної Постанови в місті розпочалися акції протесту, ініційовані представниками малого бізнесу.

Ще 28 лютого поточного року на сесії міської ради я ініціював звернення до Президента України, Кабінету Міністрів та НКРЕКП з проханням передбачити можливість встановлення газових лічильників на комерційних об’єктах коштом надавача послуги. Однак, НКРЕКП запропонувала лише відтермінувати дію вказаної постанови ще на рік, до 1 травня 2019 року. Тому 9 липня позачергова сесія Прилуцької міської ради направила повторне звернення до вищих ешелонів влади з проханням зважити на проблеми людей та передбачити можливість встановлення газових лічильників коштом надавача послуги в Постанові НКРЕКП №2494.

Високі тарифи на газ сьогодні турбують жителів всієї України, і тут Прилуки – не виняток. Однак, винятковим наше місто все ж є – ми, напевно, єдине місто в Україні, де є газопровід високого тиску. Це газопровід «Мільки-Сухополова», що забезпечує блакитним паливом частину Прилук з боку Заудаївського мікрорайону. Загальна ж протяжність газових мереж територією Прилук становить 260, 636 км (з них газопровід високого тиску – 9, 366 км; газопроводи низького тиску – 208, 636 км). При цьому Прилуки не отримують жодної копійки в бюджет за оренду землі від власників газопостачальних компаній.

Така ситуація спостерігається по всій Україні. Газорозподільні мережі, що з’єднують магістральні газопроводи з житловими будинками, переважно належать державі, але використовуються газорозподільними підприємствами (нащадками «облгазів»). Останні, в свою чергу, здебільшого перебувають у власності структур олігарха Дмитра Фірташа. Причому, бюджет від їх експлуатації не отримує нічого.

За радянських часів держава монопольно володіла всім «газовим» ланцюжком: від свердловини – до вентиля перед газовою плитою на кухні. Але з появою приватних газорозподільних компаній все докорінно змінилося. Нині балансоутримувачами майже всіх об’єктів ГРС, незалежно від форми власності, є газорозподільні організації приватної форми власності (колишні облгази). Державні газорозподільні мережі використовуються облгазами за договорами користування на праві повного господарського відання (а це фактично безоплатне користування майном).

Через лобіювання деяких законів та постанов власники газорозподільчих систем перекладають всі можливі витрати на модернізацію та облік на кінцевого споживача. От і маємо стабільне зростання тарифу на газ як для населення, так і для підприємств.

Як депутат Прилуцької міської ради, я підтримую позицію нових відносин між державою і власниками газорозподільчих систем – зокрема, в контексті запровадження орендних і концесійних відносин. Бюджет нашого міста має отримувати надходження від оренди землі під газопроводами. Мова йде про мільйони гривень, які доцільно було б використати для благоустрою міста, вирішити завдяки цим коштам найболючіші проблеми: відремонтувати дороги, тротуари, ливневки, під’їзди, дахи.

Для того, щоб втілити в життя це прагнення, вже зараз необхідно провести інвентаризацію газових мереж на території міста та оцінити їх вартість.

Артем Рожко, депутат Прилуцької міської ради

Прочитано 339 раз

Контакти

Адреса:

м. Прилуки, вул. Вокзальна, 4

Телефон:

+38 (095) 641 25 90; +38 (068) 681 27 57

E-mail:

Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Вхід | Рєстрація