В Прилуках Програма з індивідуального опалення виконана тільки наполовину

Вже четвертий рік до моєї громадської приймальні не припиняються звернення людей, котрі просять допомогти їм перейти на індивідуальне опалення. Станом на сьогодні зареєстровано більше сотні звернень прилучан, котрі проживають в різних мікрорайонах міста, але прагнуть одного: відключитися від системи централізованого опалення і гарячого тепловодопостачання та встановити в своїх квартирах автономні котли. Причина – у величезних сумах платіжок КП «Прилукитепловодопостачання», які люди сплатити не в змозі.

Хочу нагадати, що в 2016 році я пропонував можливість надання дозволів жителям багатоповерхівок на встановлення індивідуального опалення. З цією метою розробив та подав на сесію міської ради Положення на відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в м. Прилуки, яким передбачалося надавати дозволи на перехід на індивідуальне опалення стояками, під’їздами та будинками. Однак, за нього проголосували лише 13 депутатів при необхідних для прийняття рішення 18-ти голосах. Я вдячний тим депутатам, які не побоялися піти всупереч міському голові й підтримали мій проект рішення. Це фракції «Свобода» і БПП, представники УКРОПу, Радикальної Партії Ляшка, Аграрної партії та Опозиційного блоку. Фракція ж «Батьківщина», яка на кожному кроці кричить про зависокі тарифи, не віддала жодного голосу за те, щоб дозволити людям вийти із цієї скрутної ситуації.

Натомість тоді на сесії прийняли Програму щодо відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання в м. Прилуки на 2016-2020 роки, яку розробила міська влада. Згідно до неї, в 2016 році від мереж ЦО та ГТВП мали бути відключені 8 будинків; в 2017-му – 7; в 2018-му – 9; в 2019-му – 6; в 2020-му – 10 будинків. Загалом, до кінця 2020 року за даною програмою 40 прилуцьких багатоповерхівок планувалося перевести на автономне опалення.

На початку поточного року я направив депутатське звернення міському голові Ользі Попенко з проханням надати мені інформацію щодо кількості відключених за даною міською програмою багатоквартирних будинків Прилук. Мені повідомили, що в 2016 році КП «Прилукитепловодопостачання» відключило від централізованого опалення 3 будинки; в 2017-му році – 6 будинків; в 2018-му – 4 будинки. А отже, за три роки функціонування Програми «Відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання в м. Прилуки на 2016-2020 роки», на індивідуальне опалення змогли перейти лише 13 міських будинків з 24-х запланованих.

Як бачимо, міська влада не поспішає йти назустріч прилучанам у вирішенні надзвичайно болючого й актуального питання. Із ініційованих нею ж завдань по Програмі з відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання в м. Прилуки на 2016-2020 роки, станом на сьогодні виконано ледь більше половини. І невідомо, що буде далі. На 2019-й рік в КП «Прилукитепловодопостачанння» зовсім не передбачені кошти на відключення багатоповерхівок від мереж ЦО та ГТВП. Про це повідомив директор підприємства Андрій Гавриш на січневій сесії Прилуцької міської ради.

Складається враження, що Програма «Відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання в м. Прилуки на 2016-2020 роки» була розроблена міською владою, як кажуть, «для галочки», і виконувати її ніхто не поспішає. Та навіть якби вона й була реалізована, чотири десятки переведених на індивідуальне опалення будинків ніяк не вирішать проблему прилучан, бо бажаючих відключитися від централізованого опалення значно більше. Про це красномовно свідчать звернення жителів багатоповерхівок до моєї громадської приймальні.

Вирішенням питання може стати поправка до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», внесена 9 листопада 2017 року. Згідно до неї, пунктом 7 розділу VI документу передбачено наступне: «У багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні».

Ця поправка мала вступити в дію в червні минулого року, однак Верховна Рада відтермінувала цей термін до 1 травня 2019-го. Якщо 1 травня новий Закон про ЖКГ набере чинності, то отримати дозвіл на встановлення індивідуального опалення зможуть всі бажаючі прилучани, в будинку яких 50% квартир відключені від централізованого опалення. Перевірити кількість відключених квартир в будинку вже зараз можна в моїй громадській приймальні, за телефонами: 095-641-25-90 та 068-681-27-57.

Та є ще один спосіб допомогти жителям прилуцьких багатоповерхівок бути взимку з теплом, а влітку – з гарячою водою, і при цьому суттєво економити кошти. Це – переведення всього міста на індивідуальне опалення. Зараз цим шляхом йдуть провідні українські міста, адже вигода і для жителів, і для комунальної галузі – очевидна. Зокрема, 20-тисячний Тростянець, що на Сумщині, за 2005-2008 роки повністю перевів житловий фонд на індивідуальне опалення: у всіх 144 комунальних багатоквартирних будинках встановили індивідуальні газові або електричні котли, завдяки чому жителі стали в рази менше витрачати коштів на опалення своїх квартир. Тепер в Тростянці не знають, що таке борги за спожиту теплову енергію, оскільки всі платять вчасно і в повному обсязі. І при цьому в місті зняли з порядку денного низку проблем у комунальному господарстві, наприклад, стосовно поривів тепломережі, що зазвичай супроводжується розритими дорогами та подвір’ями.

Такі міста в Україні непоодинокі. Вважаю, що й Прилукам варто взяти на озброєння позитивний досвід успішних громад та докласти зусиль, аби раз і назавжди вирішити важливу й актуальну для сьогодення проблему опалення.

Артем Рожко, депутат Прилуцької міської ради

НА ФОТО: мер Тростянця Юрій Бова розповідає слухачам Школи мерів про позитивний досвід свого міста.

Прочитано 913 раз

Контакти

Адреса:

м. Прилуки, вул. Костянтинівська, 109, кв. 4

Телефон:

+38 (04637) 3-45-91

E-mail:

Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Вхід | Рєстрація